trwa ładowanie...

Leasing czy najem? Praktyczne porady, które pozwolą Ci podjąć decyzję

Na polskim rynku wciąż istnieje wiele mitów na temat leasingu i abonamentu. Przez to wielu klientów wciąż waha się, jaką formę finansowania wybrać, by nie przepłacić. Warto więc rozłożyć obie opcje na czynniki pierwsze i przemyśleć, która z nich najlepiej wpisze się w nasze oczekiwania.

2018-11-29

W dobie dużej potrzeby mobilności, większość z nas chciałaby poruszać się nowym, salonowym autem. Nie każdy dysponuje jednak środkami na zakup nowego samochodu "od ręki", a co ważniejsze, nie wszyscy mamy jednakowy stosunek co do użytkowania auta. Posiadać czy wynajmować? Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, dlatego warto przyjrzeć im się bliżej.

Kto powinien wybrać najem?

Do tej pory z leasingu mogły skorzystać jedynie firmy. Co jednak, jeśli nie prowadzimy działalności, a również chcielibyśmy skorzystać z podobnego rozwiązania? Właśnie dla takich osób został pomyślany wynajem długoterminowy, czyli tak zwane auto na abonament.

W tej opcji, w ramach stałej miesięcznej raty, mamy uwzględnione nie tylko samo auto, ale najczęściej także pakiet ubezpieczeń, a także okresowe przeglądy oraz dodatkowy komplet opon wraz z ich wymianą i przechowywaniem. Jest to zatem rozwiązanie dla osób ceniących wygodę – samochód można wymieniać co 2/3 lata na nowy. Tu samochodu nie zyskujemy na własność, ale dzięki o wiele niższym ratom możemy przestać martwić się utratą jego wartości.

Najważniejsze różnice między najmem i leasingiem

Decydując się na jedną z wymienionych form finansowania, warto być świadomym najważniejszych różnic między nimi. Pozwoli nam to dokonać świadomego wyboru.

 • wysokość raty – zwykle niższa jest w przypadku najmu, ponieważ płacimy tam za sam fakt użytkowania auta; w leasingu dążymy do spłacenia pojazdu, dlatego miesięczna rata jest wyższa o 30-50%, niż w abonamencie

 • długość umowy – w najmie długoterminowym zobowiązujemy się użytkować auto na okres najczęściej od 2 do 4 lat, natomiast w leasingu nawet do 7 lat

 • przebieg samochodu – wysokość raty i szacowana wartość samochodu na koniec umowy kalkulowane są w najmie w oparciu o deklarowane roczne przebiegi; leasingobiorca płaci tymczasem nieco wyższą miesięczną ratę, ale ma pełną swobodę w korzystaniu z samochodu

 • usługi dodatkowe – finansowanie w leasingu nazywane jest "gołym", ponieważ leasingobiorca musi sam zadbać o ubezpieczenia, przeglądy, naprawy, wymiany ogumienia itp.; w najmie są one już wliczone w miesięczną ratę

 • wykup samochodu – jest możliwy zarówno w najmie, jak i leasingu, jednak w tym drugim przypadku jest korzystniejszy finansowo; w najmie z każdą kolejną ratą spłacamy nie wartość samochodu, a utratę jego wartości, ale po zakończeniu umowy możemy wymienić je na nowe


Jak rozliczyć auto firmowe w leasingu i najmie?

Biorąc auto w leasingu lub w najmie, zyskujemy możliwość odliczenia podatku VAT. Zgodnie z nowelizacją ustawy o podatkach, miesięczne raty za samochód kwalifikują się jako koszt uzyskania przychodu, o ile samochód nie przekracza wartości 150 tys. zł – o czym pisaliśmy tutaj.

 • leasing – opłaty leasingowe wraz z ratami mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, a amortyzacją samochodu zajmuje się podmiot finansujący; wydatki eksploatacyjne (paliwo, myjnia itp.) rozlicza się w kosztach uzyskania przychodu; zdolność kredytowa przedsiębiorcy nie zostaje naruszona

 • najem – czynsz za wynajem samochodu jest wydatkiem mającym charakter eksploatacyjny, zatem mięsięczne raty najmu rozliczane są w całości w kosztach, za wyjątkiem limitu wynikającego z prowadzonej przez firmę ewidencji pojazdu

Co po zakończeniu umowy na samochód?

Obie formy finansowania pozostawiają nam wybór dotyczący tego, co zrobić, gdy umowa dobiegnie końca.

W przypadku leasingu można:

 1. wykupić samochód, a jego wartość będzie wówczas znacznie niższa, niż rynkowa

 2. zrezygnować z wykupu, jeśli nie potrzebujemy używanego samochodu na własność

Najem długoterminowy pozostawia nam nieco szersze pole wyboru. W tej opcji można:

 1. oddać samochód podmiotowi finansującemu i bezkosztowo zrezygnować z dalszej współpracy

 2. wykupić samochód za jego wartość rynkową wycenioną przez rzeczoznawcę w momencie wykupu

 3. wymienić samochód na nowy, a tym samym w pewien sposób nadać opcji abonamentu ciągłość z zachowaniem pełnego komfortu użytkowania salonowego auta

Plusy i minusy obu rozwiązań

Podstawowym rozróżnikiem między omawianymi rozwiązaniami jest cel, do którego będzie dążył użytkownik samochodu. Osoby prywatne i przedsiębiorcy, którym zależy przede wszystkim na użytkowaniu samochodu oraz dużej wygodzie związanej z jego eksploatacją, powinny rozważyć wybór najmu długoterminowego. Ci, którzy chcą docelowo posiadać pojazd na własność, powinni natomiast pomyśleć o leasingu.

Istnieją także inne rozwiązania

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na samochód w leasingu, czy też w najmie, możesz skonfigurować dowolne auto oraz wyposażyć je według własnych preferencji. Jeśli jednak nie przekonuje Cię żadna z omówionych form finansowania, warto zastanowić się na opcją kredytowania.

Istotne podczas rozważania zakupu nowego auta jest bycie na bieżąco z wszelkimi aktualnościami związanymi z branżą motoryzacyjną. Na blogu Autoflix.pl znajdziesz artykuły, które zwiększą Twoją świadomość dotyczącą samochodów i najpopularniejszych form ich finansowania.

Czytaj także...


Czy to już czas na zmianę opon?

Choć zimy w Polsce są w ostatnich latach łagodne, pogoda bywa nieprzewidywalna. Każdy z nas chciałby jak najdłużej jeździć na oponach letnich, aby zapewnić zimówkom mniejsze zużycie i założyć je dopiero wówczas, gdy przyjdzie na to odpowiedni czas. Czy jednak jesteśmy w stanie ustalić sobie bezpieczną granicę czasową, której nie należy przekraczać?

2018-10-30 czytaj dalej

Leasing czy najem? Praktyczne porady, które pozwolą Ci podjąć decyzję

Na polskim rynku wciąż istnieje wiele mitów na temat leasingu i abonamentu. Przez to wielu klientów wciąż waha się, jaką formę finansowania wybrać, by nie przepłacić. Warto więc rozłożyć obie opcje na czynniki pierwsze i przemyśleć, która z nich najlepiej wpisze się w nasze oczekiwania.

2018-11-29 czytaj dalej

Skąd wzięła się Škoda - 10 ciekawostek o popularnej marce

Škoda jest jedną z najchętniej wybieranych przez Polaków marką. Czeski producent samochodów działa na rynku motoryzacyjnym już od 122 lat. Z okazji Miesiąca Škody w Autoflix.pl prezentujemy kilka ciekawostek o jednej z najbardziej dynamicznie rozwijających się marek motoryzacyjnych, o których z pewnością do tej pory nie wiedzieliście!

2019-04-09 czytaj dalej

RAPORT: Wyprzedaż rocznika - czy to na pewno się opłaca?

Właśnie rozpoczął się najgorętszy okres dla sprzedawców aut – wyprzedaże rocznika 2018. Importerzy i salony prześcigają się w proponowaniu klientom konkurencyjnych ofert. Czy jest to jednak rzeczywiście dobry moment na zakup nowego samochodu, a przede wszystkim czy faktycznie oszczędzamy na takiej "okazji"?

2018-11-22 czytaj dalej